انواع عایق صدای خودرو

انواع عایق صدای خودرو | روش نصب و حذف عایق های صوتی

عایق های صوتی خودرو چه کاربردی دارند؟

اگر راننده ماشین های سنگین باشید یا راننده ماشین های سواری، چیزی بیشتر از سر و صدای اطراف باعث حواس پرتی شما نمی شود و ممکن است با روشن کردن ضبط خودرو باعث لرزش بیش از حد در قسمت هایی از اتومبیل خود شوید. در این صورت بهتر است با نصب عایق صدای با کیفیت این مشکل را برطرف کنید. در ادامه در سایت https://caraudioesf.ir عایق های صدای خودرو را بررسی می کنیم.

عایق های صدا در کدام قسمت اتومبیل نصب می شوند ؟

متداول ترین مکان های نصب عایق برای از بین بردن صدا ، درها ، کف و گلگیرهای یک وسیله نقلیه است. از دیگر مکان هایی که ما عایق صدا را می توانیم نصب کنیم ، روی قسمت فلزی داخلی درب است. این لایه دهانه های بزرگ درب را مهر و موم می کند و از لغو صدای خارج شده از جلو از پشت بلندگو جلوگیری می کند. نتیجه عملکرد بیس و میانی باس به طور چشمگیری بهبود یافته است.

در یک درب ، یک لایه میرایی به پوست درب خارجی می زنیم. این ماده به فلز جرم می افزاید و توانایی آن را در انتقال انرژی صوتی به داخل کابین خودرو کاهش می دهد. این لایه دهانه های بزرگ درب را مهر و موم می کند و از لغو صدای خارج شده از جلو از پشت بلندگو جلوگیری می کند. نتیجه عملکرد بیس و میانی باس به طور چشمگیری بهبود یافته است.

 

مزایای استفاده از عایق صدای ماشین

در ادامه به مزایای استفاده از عایق صدا برای خودرو پرداخته ایم :

دمپینگ خودرو صدای موجود جاده را کاهش می دهد

اگر اغلب در جاده هایی با ماسه و سنگ ریزه رانندگی می کنید یا از بزرگراه های پر سر و صدا عبور می کنید ، دمپینگ های خودرو می توانند این صداهای موجود در جاده را کاهش دهد یا کاملا از بین ببرد. با این کار آرامش بیشتری خواهید داشت و بهتر می توانید صدای سیستم صوتی خودر ا بشنوید.

دمپینگ ماشین ، صدای موسیقی را تقویت می کند

استفاده از عایق صدا باعث شفافیت صدای ضبط خودرو می شود. دیگر لازم نیست صدای ضبط خودرو را زیاد کنید و صدای آن را بیشتر از سر و صدای ترافیک بالا ببرید. نه تنها به موسیقی کمک خواهد کرد ، بلکه فایل های صوتی و تماس های تلفنی نیز صدای بهتری خواهند داشت.

حفظ حریم خصوصی با عایق صدای اتومبیل

اگر نمی خواهید دیگران در جاده آنچه را که گوش می دهید بشنوند ، عایق کاهش صدای خودرو از خروج صدا به بیرون جلوگیری می کند. بنابراین اگر راغب نیستید دیگران صدای موسیقی شما را بشنوند یا متوجه سبک موسیقیی که گوش می دهید شوند و یا اگر از طریق بلوتوث موبایل به ضبط خودرو متصل شده اید و تماس مهمی را می خواهید پاسخ دهید، عایق به شما کمک خواهد کرد.

عایق های صوتی خودرو

انواع عایق های کاهش دهنده صدای خودرو

شش نوع عایق صدا وجود دارد که باعث کاهش صدای خودرو می شود. هر یک از این عایق ها ارتعاشات ، امواج صوتی و صداهای مختلف را به روش های خاص خود جذب می کنند. همچنین هر یک از این مواد کاربرد خاص خود را دارند ، به این معنی که بعضی از آن ها در همه زمینه ها قابل استفاده نیستند.

۱. تشک های کاهش دهنده صدا برای عایق کردن صدای قطعات خودرو

آن ها معمولاً اولین چیزی هستند که مردم اغلب از آنها برای پوشاندن قطعات استفاده می کنند. استفاده از این روش نه تنها موجب کاهش صداهای درون کابین ماشین می شود بلکه در تنظیم دما هم نقش به سزایی دارد. این تشک ها روی کف خودرو نصب می شوند (معمولا هم عقب و هم جلو). به همین دلیل به راحتی می توانند تا حد زیادی جلوی صداهای تولید شده توسط موتور ماشین را بگیرند. ضمن اینکه نصب آن ها هم به سادگی و توسط خود شما می تواند صورت بگیرد.

۲. کاهش صدای ماشین با عایق هایی از جنس فیبر و الیاف بافته شده

این دو نوع محصول عایق بندی گزینه های دیگری است که افراد برای خودروهای خود استفاده می کنند. این عایق ها در واقع وظیفه تضعیف صدای پخش شده درون کابین را بر عهده دارند. معمولا جنس آن ها ازفیبر و الیاف است و زیر کفی کابین ماشین قرار می گیرد. از این روش معمولا جهت عایق حرارتی نیز استفاده می شود.

با این حال خاصیت ضد صدا بودن آن هم به اندازه کافی موثر و قوی است. این عایق صدای تولید شده را درخود محصور می کند و به همین دلیل شعاع حرکتی آن را بسیار محدود می نماید. اگر می خواهید به نتیجه بهتری برسید می توانید این عایق ها را با تشک های ضد صدا ترکیب کرده و در کنار هم استفاده کنید.

۳. اسپری های کاهش دهنده صدای اتومبیل

این اسپری ها برای جاهایی از ماشین استفاده می شوند که دسترسی به آن ها سخت است. استفاده از این اسپری ها روشی بسیار عالی برای پوشاندن منافذی است که پس از نصب تشک ها یا عایق هایی از جنس فیبر و الیاف بافته شده در گوشه و کنار کابین ماشین باقی مانده اند. سطحی که قرار است از این اسپری ها روی آن استفاده شود باید خشک و تمیز باشد. همانطور که گفته شد از این روش برای پوشاندن بخش ها و منافذ کوچکی که به جا مانده اند بهره ببرید و در استفاده از آن زیاده روی نکنید.

۴. استفاده از دمپینگ ها برای عایق صدای خودرو

دمپینگ‌ها بر پایه قیر و موم ساخته شده است و روی آنها یک لایه آلومینیوم پوشیده شده است.

دمپینگ مت‌ ها

تمام دمپینگ مت‌ ها خاصیت خود چسبی دارند و به علت خاصیت انعطاف‌پذیری بالا می‌توان هر‌ روزنه را پوشش داد و به خوبی نقاط مورد نظر را عایق کرد. اما نحوه کار این دمپینگ‌ها علامت سوالی را در ذهن به وجود می‌آورد که در ادامه به آنها اشاره می‌کنیم.

دمپینگ‌ها با توجه به محل استفاده آنها مانند سقف و کف اتاق خودرو، صندوق‌، زیر‌کاپوت، فایر‌وال و در‌‌ها دارای انواع مختلفی هستند که از نظر جنس و ضخامت متغیرند.

به عنوان مثال، دمپینگ‌هایی که با هدف عایق‌ سازی فایروال و کاپوت خودرو استفاده می‌شود دارای خاصیت قیری بیشتر و ضخامت بیشتری و انعطاف‌پذیری کمتری هستند و تحمل آنها در برابر حرارت مداوم و گرمای نور خورشید بسیار بالا‌تر از سایر عایق‌هاست.

با توجه به الگو‌های استفاده از عایق‌ها به‌خصوص دمپینگ‌ها دمای پیشنهادی ۱۸ الی ۳۰ درجه ‌به عنوان بهترین دمای نصب عایق‌ها انتخاب شده است، زیرا در صورت سرد بودن هوا یا گرمای بیش از حد بدنه خودرو، خاصیت چسبندگی اولیه عایق‌ها کاهش می‌یابد و دوباره به حالت اولیه باز‌نمی‌گردد.

نکته دیگری که لازم به ذکر است، دمپینگ‌ها به صورت یک‌بار مصرف هستند و با کنده‌شدن آنها خاصیت چسبندگی خود را تا حد زیادی از دست می‌دهند و اثری را بر سطح چسبیده شده نمی‌گذارند. همچنین، ابزاری غلتک مانند از جنس پلاستیک فشرده برای این کار در نظر گرفته شده است که بتوان در سطوح صاف به خوبی عایق را با سطح کار چسباند.

عایق های دیفیوزر

نوع دیگر عایق‌های صوتی که کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرد دیفیوزرها (Diffuser) هستند. جنس ساختاری این نوع عایق‌ها از فوم و اسفنج‌های فشره است و به فوم‌های شانه‌تخم‌مرغی معروف هستند.

بیشترین کاربرد این سبک از عایق‌ها در ساختار دیوار‌های آکوستیک و سالن‌های موسیقی است که قسمت کوچکی از وظایف این عایق‌ها در خودرو خلاصه شده است. کاربرد دیفیوزر‌ها به علت حالت قله‌ای‌مانند و بر‌آمدگی‌ها باعث شکستن امواج صوتی و بازگشت آنها به فضای اطراف می‌شود.

۵. عایق های صدای برچسب دار

خوشبختانه امروزه انواع عایق های صوتی بر چسب دار در بازار بیشتر دیده می شود. نصب اینها بسیار آسان است. تمام کاری که شما انجام می دهید این است که شکل مورد نظر خود را برش دهید ، کاغذ پشت آن را جدا کنید و عایق را در جایی که می خواهید بچسبانید. این موارد تقریباً در هر مکانی از اتومبیل قابل استفاده است. استفاده از دست یا غلتک به عایق کمک می کند تا به درستی به سطح بچسبد.

۶. عایق های صدا با چسب مخصوص

کمتر معمول است که عایق صوتی اتومبیل نیاز داشته باشد که با ماده چسبنده ای به وسیله نقلیه شما بچسبد. اما گاهی اوقات نیاز دارید برای انعطاف پذیری بیشتر عایق های صدا ، برای کار در گوشه های تنگ یا فضاهای خاص از این محصول استفاده کنید.

این محصول به احتمال زیاد با چسب مخصوص خود عرضه می شود. باید ابتدا به اندازه نیاز عایق را برش دهید، سپس چسب را کاملا روی سطح بمالید و سپس عایق را روی آن بچسبانید.

عایق صدای خودرو

ویژگی های مثبت عایق صدای خودرو

تطبیق پذیری عایق صدای ماشین

یکی از بهترین ویژگی هایی که عایق کاهش دهنده صدا می تواند داشته باشد چند منظوره بودن آن است. نوع عایقی که فقط روی درب اتومبیل شما نصب می شود عالی است ، اما اگر نیاز باشد به بقیه قسمت های خودرو عایق نصب شود ، چه می کنید؟ به دنبال محصولی بگردید که بتواند در صندوق عقب ، کف و حتی در زیر کاپوت از آن استفاده کرد. آیا برای جاهای دیگری نیاز به عایق صدا دارید؟ به دنبال محصولی بگردید که در قایق ها ، خودروهای برقی و حتی در خانه نیز قابل استفاده باشند.

سبک عایق صدای اتومبیل

عایق های صدای خودرو نباید قابل مشاهده باشند، شما نمی خواهید در کف یا درب خودرو خود فویل هایی که چسبانده اید مشخص باشد، بهترین عایق های صدای خودرو علاوه بر کیفیت بالا، ظاهری شیک و ساده دارند و باید به راحتی با بقیه قسمت های خودرو شما ترکیب شوند و توجه کسی را جلب نکنند.

عایق های صدای حرارتی

آیا با گرما یا سرما در اتومبیل خود مشکلی دارید؟ پیدا کردن عایقی که علاوه بر کاهش صدا عایق حرارتی نیز باشد بهترین گزینه برای شماست. در این صورت شما دو ویژگی را با یک قیمت مناسب دریافت خواهید کرد. این به ویژه برای خودروهایی که موتورشان بیش از حد گرم می شوند بسیار مفید است.

عایق های ضد صدای ماشین

نکات مهم برای خرید عایق های ضد صدا

برخی عایق های صدای خودرو نه تنها مشخصات خاصی دارند ، بلکه می توانند بسیار گران قیمت باشند. به همین دلیل ، خرید عایقی که در نهایت به کار شما نمی آیند می تواند یک اشتباه پر هزینه باشد. خوشبختانه با انجام تحقیق مناسب می توان به راحتی از این مشکلات جلوگیری کرد. در ادامه ، همه مواردی را که می خواهید قبل از خرید عایق صدا در نظر داشته باشید ، را آورده ایم.

ضخامت عایق صدا

هنگامی که صحبت از صداهای زیاد می شود ، مواد ضخیم تر عایق صوتی بهتری هستند. بنابراین اگر به شدت به هر صدایی توجه می کنید ، یا کوچکترین صدای جاده شما را آزار می دهد ،در این صورت یافتن عایقی با ضخامت زیاد برای شما ایده آل است.

اکثر عایق های صدا از ضخامت حدود ۵۰ میل تشکیل شده اند که ۸۰ میل آنها بسیار خوب هستند. برخی از مواد با ضخامت بیش از ۱۰۰ میل وجود دارد.

آیا گرما روی عایق های صدا تأثیر می گذارد؟

بعضی از عایق های صدا در برابر گرما واکنش خوبی ندارند، پس بهتر است افرادی که در جاهایی با آب و هوای گرم زندگی می کنند از این نوع عایق ها استفاده نکنند. زیرا هنگامی که این مواد عایق در تماس با درجه حرارت بالا قرار بگیرند ، ممکن است ذوب شوند ، و حالت خود را از دست دهند و یا ایجاد بوی بد کنند.

آیا عایق های صدا بدون بو هستند ؟

همانطور که قبلا ذکر شد، عایق هایی که در دمای بالا خوب عمل نمی کنند، وقتی در معرض گرمای زیاد قرار بگیرند ایجاد بوی بد می کنند. با این حال ، نشان دهنده این نیست که همه عایق های صدا بوی بدی دارند.

بسیاری از مواد در طی مراحل نصب و حتی پس از استفاده از چسب بوی شدید دارند. در حالی که این فقط برای مدت زمان محدودی است .

به علاوه ، بعضی از مواد بوی ثابت دارند، به عنوان مثال ، عده معدودی از عایق ها بوی یک جاده تازه آسفالت شده را دارند.

نصب انواع عایق های صدای ماشین

روش های نصب انواع عایق های صدای ماشین

هر نوع عایق صدا روش نصب متفاوتی دارد و برای قسمت ها و فضاهای مختلف اتومبیل مناسب است. به عنوان مثال ، عایقی که از الیاف ساخته شده و برای سقف و درب بهترین عملکرد را دارد ، در حالی که عایق های تشکی برای کف و درها ایده آل هستند.

میزان مواد مورد استفاده شما به میزان سر و صدایی که می خواهید از بین ببرید بستگی دارد. اگر بیش از حد به صداهای جاده حساس هستید ، شما باید نسبت به کسی که فقط می خواهد کمی صداها کاهش پیدا کند از مواد بیشتری برای ضخامت بیشتر استفاده کنید.

نصب عایق بر کف خودرو

فرش را برداشته و سپس کف خودرو را کاملا تمیز کنید. بعد از تمیز شدن کف ، عایق را بزنید دوباره فرش را بگذارید.

نصب عایق بر سقف ماشین

کاور سقف را برداشته و سقف را با الکل تمیز کنید. عایق صدا را بزنید. کاور سقف را در جای خود قرار دهید.

روش نصب عایق بر صندوق عقب ماشین

وسایلی را که در صندوق عقب دارید و پارچه کف یا فرش را بردارید. پس از تمیز کردن صندوق ، عایق صدا را بزنید.

نصب عایق بر داشبورد ماشین

داشبورد را برداشته و تمیز کنید. مایع محافظ را بزنید و سپس اجزای جداشده را دوباره در جای خود قرار دهید.

چگونه می توان عایق صدا را از ماشین جدا کرد ؟

صرف اینکه نصب عایق صدا آسان است به معنای آسان بودن حذف و جدا کردن آن از خودرو نیست. اگر چه مدت زمان لازم برای برداشتن عایق صدا به نوع اتومبیل بستگی دارد ، اما با استفاده از ابزار مناسب این فرآیند نباید بیش از یک ساعت طول بکشد.

برای ریمو عایق صدا از ماشین نیاز است ۹ کیلوگرم یخ خشک را بر روی عایق بپاشید تا عایق را کاملا پوشش دهد. سپس با استفاده از یک پتک پلاستیکی یا چکش کوچک به آرامی به آن ضربه بزنید، تا جدا شود.

بسیاری از افراد پوشش عایق صدا را گرم می کنند و آن را می تراشند ، که بسیار زیاد زمان بر هست و باعث یک خرابکاری بزرگ می شود.

نتیجه نهایی

سواری با ماشین باید لذت بخش و آرام باشد ، و نباید گوش دادن به موسیقی مورد علاقه خود را به خاطر صدای جاده قطع کنید. و نکته مهم این است که پیدا کردن یک راه حل خوب نیاز چندانی به هزینه زیاد ندارد. هزینه کردن برای عایق صدای خودرو یکی از ساده ترین و مقرون به صرفه ترین روش های ضد صدا کردن وسیله نقلیه است.

منبع :

https://www.thedrive.com

https://darhashiyeh.com/news

سبد خرید
  • هیچ محصولی در سبد خرید شما وجود ندارد.
موجود شد به من اطلاع بده به محض موجود شدن این کالا ما اولین نفر به شما خبر خواهیم داد لطفا شماره خود را در زیر وارد نمایید.
پیامک به نگران نباشید ما شماره تماس شما را با هیچکس به اشتراک نخواهیم گذاشت.
0